středa 20. června 2012

Krása

Chci mluvit o kráse.
Byla jsem se kouknout na letošní diplomanty AVU. Dneska byla vernisáž ve Veletržáku. Asi by mě přemohla obvyklá lenost  někam chodit, ale s jednou diplomantkou bydlím a tak se to víc než slušelo.
A byla tam krása. Překvapivě.
Už jsem za ty roky obcházení vernisáží nějak přestávala doufat. Jako kdyby současné umění nějak ztratilo cestu. Ona původně šokující a tabu bořící stezka hnusu a perfektně vymalovaných odporností už pomalu, ale jistě přestává fungovat. Copak dnešního člověka něco šokuje? A copak nám zbyla ještě nějaká tabu po tom, co se v Komedii pomazali psím sádlem a nahatý sjížděli nakloněný jeviště? Umění reflektujícího dobu a současný stav společnosti mám vcelku plný zuby.
Ale dneska sem zahlídla krásu. Krásu a něžnost a hravost. Bylo to jako zjevení. Chlupáči, tužkou vykreslené naděje a dřevěné sochy s poetikou a dětinskou upřímností. Smysl pro humor, ta málo uznávaná veličina. Koukat na ně bych chtěla pořád. A promlouvají ke mně mnohem víc. Říkají "snaž se", "má to smysl" a v jejich přítomnosti člověk začíná mít zase pocit, že je složen přeci jen i z jiných substancí, třeba i té nekonečné duše. Tak možná ta jediná Platónská idea sestoupivší s člověkem do světa - krása, to s náma ještě nevzdala.

Běžte se podívat.

4 komentáře:

 1. To je tak krásné, když někdo dokáže krásně psát o kráse! Taky mi současné umění dost začíná vadit, a proto se poslední dobou obracím ke klasikům, kteří VĚDĚLI a UMĚLI dělat krásno. Teď je to....všechno tak nějak na jedno brdo. Vždycky nad nějakým extrémně uměleckým útvarem natáčím kriticky hlavu a zkoumám, kde a proč mi uniká pointa toho současného umění. Nechápu ho.

  OdpovědětVymazat
 2. jéé, já Tě tam včera viděla (černé tričko na uzlík a černé kalhoty, žejo?:)), a bylas mi nějaká podivně povědomá, a pár hodin jsem strávila přemýšlením odkud Tě znám!:-)
  Magdaléna

  OdpovědětVymazat
 3. No jo. Škoda, že se neznáme radši třeba z kavárny, to by jsme mohli spolu chodit na kafe.

  OdpovědětVymazat
 4. Co není může být:) Neboli až Tě příště potkám, budu se hlásit.

  OdpovědětVymazat