Prosincový téma

Bože, jak já chci pochvalu! Moje prosincový téma. Chci být chválená. Pravidelně. Každá pochvala má svou setrvačnost. Některá zlepší den a ten další už zase cítím nejasný deficit. Některá mi vydrží měsíce. Motivuje, zlepšuje náladu, usmívám se díky ní v tramvaji. Jsem náročná. Nestačí mi ledasjaká pochvala od ledaskoho. Chci pochvalu smysluplnou, osobní, od někoho, ke komu vzhlížím nebo koho respektuju. Chci pochvalu, která se týká něčeho, na čem mi záleží. Když mi pochválíte oběd, večer už o tom nevím. Chci pochvalu, které věřím. Může mít mnoho podob.

Intro k pobavení: Za co se chválí v devátém měsíci těhotenství? "Ty hezky funíš.", "Ty se nám ale krásně kulatíš.", "Ty máš ale vzorně vyžehlený plíny." 

Někde v chytrý knize o výchově jsem přečetla, že chválení může být dvousečný. "Ty jsi šikovná holčička.", může být věta nebezpečně líbivá. Já vím! Ale někdy jí stejně netrpělivě vyhlížím. Přiznávám to upřímně. A ne, nejsem chudák směřující celou svojí aktivitu jen ke sbíráním srdíček na Instagramu - malých virtuálních pochval. Ale i tahle moje potřeba je mojí součástí a já mám někdy odvahu si jí pojmenovat (a pak vám o tom napsat).
Věřím tomu, že pochvala není hlavní motivací mýho chování a jednání. Snad umím udělat i věci, které vnímám jako nutné, a za které mě nikdo nepochválí. Ale tahle šikovná holčička, zasetá do mě kdysi dávno - možná paní učitelkou, rodiči, tetičkami, společností nebo třeba předchozí karmickou zkušeností - se mnou stále žije a někdy si taky chce přijít na svý! Znáte to? Jste sběratelé pochval? Motivují vás? Chválíte? A chválíte vaše děti? Je to dobře nebo ne?

Komentáře

 1. Pokud děláme my a děti něco za pochvalu a uznání tak je to účelové :D. Frustrace dětí když očekává pochvalu a ona nepřichází je smutná. Znám to! Je lepší když zkoumají, vyrábějí věci pro svou potěchu a ne za uznání druhých. Ale je to tááák zažité :D

  PS: Zvládla jsi to až sem, jsi statečná, každá těhotná žena je :)
  .... a hladké přistání přeju :)

  OdpovědětVymazat
 2. Ja s tou chytrou knizkou asi nesouhlasim.prijde mi to jako nerikej detem ja te mam rad. Proc teda mame pusu k mluveni?proc nerikat co citim?ty jsi muj sikovnej chlapec rikam casto s dodavanim ja te mam tak rada. Stejne tak jako kdyz jsem znavena nebo rozcilena kdyz zlobi, kde taky casto nasleduje ale mam te tak rada. Taky je mi smutno kdyz mi muz neprojevi ze si me vazi ze me ma rad. A jo,asi to je tim ze nejsem vychovane super ego co si v sebe veri a tak ho projevy lasky nijak nezviklaji..prijde mi to jako podekovani. Kdyz potrebuju treba dovarit obed a detatko breci a nejstarsi mi pomuze ze dite houpe, neprijde mi spatne ze ho pochvalim.nemyslim si ze by pak pomahal kvuli pochvale. Proste to nejsou slova ale vztah.on vidi jak jsem rada ze ho mam. A on ma radost z pomoci druhym. Ale treba jsem mimo kdo vi.taky po sesti letech na matersky co bys cekala!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Člověk to nesmí brát všechno jen hlavou, ale taky srdcem. Ale když budeš mít pár minut, koukni na ten odkaz, přišlo mi to zajímavé.
   https://video.aktualne.cz/dvtv/novackova-skola-vyvolava-v-detech-stres-a-ohrozeni-podcenuji/r~c2dca7f69f4f11e58f750025900fea04/

   Vymazat
 3. Není pochvala jako pochvala, jak vysvětluje jedna moudrá paní, dítě si žádá hlavně pozornost a né pochvalu, pokud už na ní nemá návyk. Více tady, kdyby vás to téma zajímalo:
  https://video.aktualne.cz/dvtv/novackova-skola-vyvolava-v-detech-stres-a-ohrozeni-podcenuji/r~c2dca7f69f4f11e58f750025900fea04/
  A ještě jedna glosa: Včera jsem byla na první hodině bruslení a lektorka mě přede všemi pochválila, že mi to jde, že je vidět, že už jsem někdy bruslila. Celá jsem se opotila z toho deja vu do první třídy- cítila jsem se jako malá holčička, která před celou třídou přednese hezkou básničku a paní učitelka ji pochválí a vůbec jsem nebyla schopná na to vhodně reagovat... Bylo to pro mě zajímavé poznání, jak může na lidi působit pochvala.

  OdpovědětVymazat
 4. Pochvala znamená, že si někdo všímá toho, co děláme a ze ho to těší. Pochvala má velkou sílu a funguje jak na lidi, tak na zvířata.
  Vendula

  OdpovědětVymazat
 5. Jeee, to je jak o mne :) z psychologie jsem dvakrat statnicovala, nacetla spousty knih, vim ze to neni vhodna forma motivace a nemela by souviset se sebehodnocenim, ale... uz od mala jsem byla ta sikovna holcicka a najednou mi to nikdo nerika? Ja sakra hodne potrebuju ppchvalu. A ted na rodicovske i za ten obed, pac za co jineho? Jak hezky prebaluju :D Ale snazim se dceru chvalit konstruktivneji, rikat konkretne co se mi libi, co se ji povedlo a stejne mi ta sikovna holcicka obcas ujede :D Tak sikovnym holcickam, tekulim a mamam zdar :D

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky