Čtenářský deníkMyslím, že jestli mi mateřství zatím v něčem otevřelo oči, tak je to pohled na vlastní slabiny a nepěkný nedokonalosti. Vylejzá i to, co jsem zametla sama před sebou, co se mi nechce moc vidět, co jsem ani netušila, že je mou součástí. Hned mi vrátí, kde jsem flink, kde jsem nejistá a co jen tak trochu hraju. Myslím, že ještě nikdy nikdo nezacloumal mým pečlivě vytvořeným obrazem o sobě samé tak, jako mé milované dítě.
Představy o sobě jako o matce jsem z mlhavých výšin zvonivého smíchu a waldorfsky uchopených interakcí musela realisticky probrat a především se alespoň částečně smířit s omezeními mé vlastní osoby. Glorifikovanou matkou se totiž žena zázračně nestane při průchodu dítěte vagínou. Dokonce mám pocit, že se jí, v tom nadzemském podání časopisu Maminka a jisté části společnosti, nestane nikdy. Matkou ano, ale s přítěžkem/obohacením všech jejích ostatních součástí. Skoro se mi zdá, že v nedokonale prováděné roli matky spojené s dílčími selháními, je zdroj nejpalčivějšího studu ženy. Alespoň v tom jsem za jedno s hrdinkami Eleny Ferrante. A jestli je ta Ferrante opravdu chlap, profesor z nějaké italské univerzity, jak zní poslední literární drby, tak klobouk dolů, nahlédl do nitra ženy opravdu dobře. Temnou dceru, novelu o pár stranách, doporučuju.

Hodiny z olova jsou první román, který jsem od Denemarkové nedočetla. Nechala jsem toho v půlce a přesto mi palčivě nastínil čínskou a možná ještě palčivěji českou realitu. Ale v jeden moment toho poklonkování moci bylo na mě už moc.

Vlastně teď bažím po velkym příběhu. Když už ne v realitě, tak alespoň na papíře. Něco jako Gentleman v Moskvě. Nemáte tip?

Komentáře

 1. Temná dcera šla jako četba na pokračování na Č Praze2, super ti bylo

  OdpovědětVymazat
 2. Tak 3 tipy:
  https://www.databazeknih.cz/knihy/temna-komora-390017

  https://www.databazeknih.cz/knihy/maly-zivot-332368

  https://www.databazeknih.cz/knihy/ctyricet-dnu-28894

  OdpovědětVymazat
 3. https://www.databazeknih.cz/knihy/stary-kraj-278920
  https://www.databazeknih.cz/knihy/ztraceni-42240
  https://www.databazeknih.cz/knihy/cerna-voda-181183
  https://www.databazeknih.cz/knihy/bily-oleandr-5851
  https://www.databazeknih.cz/knihy/nocni-vlak-do-lisabonu-59396

  OdpovědětVymazat
 4. Ahoj Greto, doporučuju Zelený stan od Ulické a Morfium od Twardocha, a taky se mi moc líbil Nix od Hilla. A z českých knih (i když nevím, jestli splňují definici "velkého románu") Teorii podivnosti od Horákové a Možnosti milostného románu od Němce.
  Mimochodem, kdysi jsem u tebe na blogu vyhrála pileu. Hlásím že stále žije, daří se jí dobře a už se těší na jaro:)
  Měj se krásně.
  Jitka

  OdpovědětVymazat
 5. A já trubka teď vidím, že Němce máš na fotce... Achjo, ty komentáře po ránu :) J.

  OdpovědětVymazat
 6. O té Denemarkové básní manželka, jak je to skvělé čtení. Já nevím, přečetl jsem pár stránek, ale nějak mě to nezaujalo. :) Asi po ránu špatné brýle nebo co. :) Normálně se v knížkách shodneme, ale tady bych si s ní klidně přel, že je to od první stránky nuda. Jasný, nedá se soudit podle začátku, ale když to nezaujme na začátku, tak kdy potom? :)

  OdpovědětVymazat
 7. Moc bych chtěla poděkovat za Vaše blogové články, které mě parádně inspirují při výběru četby v naší menší místní knihovně - nemáme tu sice úplně všechno, ale ty nejlepší tituly, které doporučujete, si tu vždy ráda vypůjčím :-) A když už něco potřebuji nutně sehnat, tak se mi to většinou daří například přes internetový bazar https://www.biginzerce.cz/, kde je možné nalézt opravdu hodně knih za krásné cenovky ;-)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky